Marco Rubio laudă România: Bucureștiul a deschis bazele NATO pentru operațiunile SUA din Iran

Marco Rubio
Scris de Daniel Onescu Publicat: 16 mai 2026, 09:18
Secretarul de stat american, Marco Rubio, a transmis mesaje de apreciere la adresa României, după ce autoritățile de la București au permis Statelor Unite să utilizeze bazele NATO de pe teritoriul țării în contextul conflictului din Iran. Decizia strategică a României consolidează parteneriatul cu Washingtonul, dar reașază Bucureștiul în prima linie a dinamicii de securitate globală.
Citește și
- 07:06Sărbătoarea zilei 17 iunie: Trei mari Sfinți, cinstiți de creștinătate. Cruce neagră în calendar
- 14:56Călin Georgescu intervine dur în plină criză politică. Mesajul tranșant al candidatului interzis de sistem
- 23:49Ana Maria Păcuraru, singurul jurnalist român invitat de Casa Albă la Summitul G7, transmisiune specială pentru "Culisele Statului Paralel" - VIDEO
- 11:57Sânzienele 2026: Când se sărbătoresc, ce semnificație au și ce tradiții trebuie respectate în această zi
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Spirituala și pe Google News






















